Inwazja Rosji na Ukrainę a zakłady bukmacherskie

Rozpoczęta 24 lutego bieżącego roku inwazja Rosji na Ukrainę zapoczątkowała proces nakładania międzynarodowych sankcji na Federację Rosyjską. Ciągle powielające się wykluczenia dotykają również płaszczyzny rosyjskiego sportu. Wskutek tego chociażby reprezentacja Rosji w piłkę nożną została wykluczona z rozgrywek międzypaństwowych, a Spartak Moskwa analogicznie zdyskwalifikowano z dalszego udziału w europejskich pucharów. Ponadto Rosji odebrano prawa do organizacji wszelkich wielkich wydarzeń sportowych jak chociażby finał Ligi Mistrzów.

Wojna a rozgrywki sportowe w Rosji i na Ukrainie

Rozgrywki ligowe dotyczące wszelkich dyscyplin sportu w Rosji cały czas odbywają się zgodnie z zaplanowanym na początku sezonu terminarzem. Warto przy tym jednakże wspomnieć o tym, że wielu piłkarzy zagranicznych zbojkotowało występowanie pod sztandarem rosyjskich klubów (m.in. Grzegorz Krychowiak). W obecnie panujących okolicznościach wielu zawodników, rozważając całkowite rozwiązanie swoich kontraktów, szuka już powoli nowych pracodawców. Taka sama sytuacja dotyczy również rozgrywek koszykarskich czy siatkarskich w kraju rządzonym przez Władimira Putina. Część bukmacherów, mimo niesprzyjających warunków dla rosyjskiego sportu, nadal udostępnia swoim klientom zakładanie się na meczach lig rosyjskich (np. Fortuna). W przypadku innych bukmacherów oferty na rosyjski sport są możliwe do zrealizowania (np. STS, Betclic).

W obecnie panujących okolicznościach władze ukraińskiej Premier Lihi postanowiły oczywiście wstrzymać rozgrywki. Tym samym niemożliwym obecnie jest tworzenie kuponów na ukraińską ligę piłkarską. W dalszym ciągu jednak niektórzy bukmacherzy posiadają w swojej ofercie zakłady z uwzględnieniem reprezentacji Ukrainy w piłkę nożną. Przykładowo, zakłady bukmacherskie STS umożliwiają wytypowanie zwycięzcy w zaplanowanym na 4 czerwca spotkaniu, w ramach Ligi Narodów Irlandii z Ukrainą.

Czy konflikt zbrojny wpływa także na sport w innych krajach?

Państwem, które również zostało dotknięte sankcjami sportowymi jest Białoruś, która ściśle współpracuje z Federacją Rosyjską w związku z agresją militarną. Reprezentacje tego kraju również został wykluczone z międzynarodowych rozgrywek w wielu dyscyplinach sportu – taką decyzję podjęła na przykład Europejska Federacja Piłki Ręcznej. Na chwile obecną reprezentacja Białorusi nie została jednak wykluczona – w przeciwieństwie do Rosji – z międzynarodowych rozgrywek piłkarskich, dlatego ogólnodostępne są zakłady na jej przyszłe mecze.

W tym przypadku również wielu bukmacherów wycofało ofertę stawiania kuponów na sportowe ligi białoruskie w jakimkolwiek sporcie (np. STS, Betclic). W niektórych zakładach bukmacherskich dalej zaś istnieje możliwość przeprowadzania zakładów uwzględniając ligi sportowe Białorusi. Fortuna przykładowo umożliwia stawianie na pierwszą ligę hokejową kraju, którego naczelnikiem jest Aleksandr Łukaszenka.

Opisywane oferty bukmacherskie aktualne są na dzień 10.03.2022.